OD-dag

Vi er sammen svedige grineflip dit personlige heppekor 150 par klipklappere i spisesalen... fælles den første af vores slags ligesom dig Ollerup

Efter Ollerup
Powertumbling

OD-dagen er et af Danmarks største årlige endagsstævner i gymnastik og dans med ca. 3000 deltagere.

Stævnets formål er for det første at give tidligere elever mulighed for at deltage med deres hold på OD-dagen og for det andet at give skolens nuværende elever mulighed for at planlægge og afvikle et stævne. 

Indbydelsen gælder alle hold med en nedre aldersgrænse på 12 år.

Ollerups Elitehold og Dansekompagni er altid en del af opvisningerne på dagen. 

Vel mødt!

Her er et lille recap fra OD-DAG 2022

Program

Programmet for OD Dag offentliggøres så snart det er klar. 

Arena
Kl. Hold Forening Instruktører Antal Min. Opvarmning Tid
08.30 Ollerup – F22 Gymnastikhøjskolen i Ollerup 10
08.40 GFH M-hold Gymnastikforeningen Fjelsted Harndrup Maibrit, Mette, Morten, Nikolaj og Patrick 74 25 Gl. Gym 08.00
09.05 Ringe YnglingeMix Ringe Gymnastikforening Johannes, Janich, Jonas, Nikoline, Naja og Maja 66 25 Bev. Sal 08.00
09.30 Teamgym Bellinge Fælleshold Teamgym Bellinge Daniel, Winnie, Nadia, Frederik, Casper, Joachim, Rasmus, Janich, Jens-Ole, Dea, Karoline, Christoffer, Julie og Lene 40 25 Gl. Gym 08.35
09.55 DGI Sønderjyllands Rephold DGI Sønderjylland Anne, Anna-Line, Kasper, Christoffer og Hjalte 57 25 Bev. Sal 09.00
10.20 SG Afterdamer Svendborg Gymnstikforening Berit 30 10 Gl. Gym 09.25
10.30 Stevns Elite Gymnastikefterskolen Stevns Anna, Julie, Martin, Morten og Lukas 43 25 Bev. Sal 09.50
10.55 Hammerum Rephold DGI Midtjylland Mads, Christian, Anna, Emma og Julie 52 25 Gl. Gym 10.15
11.20 Holstebroegnens Ynglingehold DGI Vestjylland Holstebroegnens Jonas, Karoline, Mads, Karen, Lønne og Anette 72 25 Bev. Sal 10.25
11.45 Gjellerup Sdr. Øvede piger + serie 3 herre Gjellerup Sdr. Alberte, Pernille, Sarah, Thomas, Nikolaj, Nicolaj, Mathias 39 15 Gl. Gym 10.50
12.10 Aarhus Rephold DGI Østjylland Christina, Anna Kirstine, Niels, Emil, Tobias 59 25 Bev. Sal 11.15
12.35 Bernsholdet Bernstorfssminde Efterskole Janus, Susan, Nikolaj, Freja, Nikoline og Simon 50 25 Gl. Gym 11.40
13.00 PI Elitepiger Politiets Idrætsforening Laura og Pernille 22 10 Bev. Sal 12.05
13.10 Ringkøbing/Skjernegnens Rephold DGI Vestjylland Ringkøbing/Skjernegnen Johanne, Mads, Emil, Magnus og Jane 52 25 Gl. Gym 12.30
13.35 TSA Acrolife TSA Jørgen, Vibeke, Lise, Mille, Siv, Andrea, Nanna, Casper, Nikolai, Lene og Kenni 32 25 Bev. Sal 12.55
13.50 Pause – 5 min.
13.55 DGI Fyns Rephold DGI Fyn Simon, Jeppe, Tobias og Mads 45 25 Gl. Gym 13.05
14.20 AGF Elitepiger AGF Tine, Signe og Nanna 30 10 Bev. Sal 13.30
14.30 Vejstrup Efterskole Elevhold Vejstrup Efterskole Signe. Andrea, Emilie, Louise, Simon, Kristoffer, Flemming og Anders 250 30 Gl. Gym 13.50
15.00 Fynsk Forår Elevhold F19 Jacob, Anna og Joachim 70 25 Bev. Sal 14.15
15.25 Vesterholdet Vesterlund Efterskole Ida-Marie, Lasse, Anthon og Stine 55 25 Gl. Gym 14.25
15.50 SG Dans 1 Svendborg Gymnstikforening Mads, Kirstine og Signe-Andrea 30 10 Bev. Sal 14.55
16.00 Holstebro Rephold DGI Vestjylland Holstebroegnens Jacob, Jesper, Christian, Lærke, Mathilde og Marlene 53 25 Gl. Gym 15.20
16.25 HGF GymTeam Hedehusene Gymnastikforening Frederik, Sofie, Oliver, Janus 54 25 Bev. Sal 15.45
16.50 Pause – 5 min.
16.55 DGI Østjyllands Aspiranthold DGI Østjylland Jonas, Karoline, Mads, Karen, Lønne & Anette 55 25 Gl. Gym 15.55
17.20 Lilleholdet Vejstrup Efterskole Emilie, Louise, Anders, Christian, Flemming 57 25 Bev. Sal 16.20
17.45 PREP-holdet DGI Fyn Laura, Anna, Jeppe, Niels, Mads, Marie 39 25 Gl. Gym 16.50
18.10 Gjellerup Sdr. Elitepiger Gjellerup Sdr. Caroline og Mathilde 24 10 Bev. Sal 17.15
18.20 Fællesholdet Alberte, Johanne, Kasper, Jeppe og Jeppe 55 25 Gl. Gym 17.40
18.45 SG Elitepiger Svendborg Gymnstikforening Maria, Camilla, Laura og Ida-Marie 30 25 Bev. Sal 18.05
18.55 Pause – 5 min.
19.00 Det Forsømte Forår Elevhold F20 Ollerup F20 55 25 Gl. Gym 18.15
19.25 Flexholdet Flemming Efterskole Tobias, Joakim, Jeppe og Maria 48 25 Bev. Sal 18.40
19.50 Holstebroegnens Minirep DGI Vestjylland Holstebroegnens Søren, Julian, Morten, Maria, Heidi og Amanda 63 25 Gl. Gym 18.55
20.15 Peformance Team – Bellinge Bellinge Gymnasterne Trine, Michael, Mark og Henrik 88 25 Bev. Sal 19.20
20.40 Ollerups Elitehold Gymnastikhøjskolen i Ollerup Malthe, Mathias, Kirstine, Maiken 50 45 Gl. Gym 19.45
21.25 SLUT
OD-hallen
Kl. Hold Forening Instruktører Antal Min. Opvarmning Tid
09.40 Munkebjergs Øvede Piger Munkebjerg gymnastikforening Mathilde 18 10 Drama 08.30
09.50 DGI Fyn – UUP DGI Fyn Catrine og Freja 22 10 Studiet 08.30
10.00 DGI Sydøst Rephold DGI Sydøstjylland Frida og Mette 29 10 Drama 09.35
10.10 SG Øvede piger Svendborg Gymnstikforening Clara, Julie og Louise 26 10 Studiet 09.45
10.20 Pause – 5. min.
10.25 ManneMotion Hedehusene Gymnastikforening Casper, Søren, Thomas, Mickey, Casper-Emil 29 10 Drama 09.55
10.35 VGF Deluxe Vest Jysk Gymnastikforening Mie 33 25 Studiet 10.05
11.00 GO Rejseholdet Gymnastik Odder Mick, Kathrine, Lise, Rasmus, Malene og Benjamin 24 15 Drama 10.20
11.15 Queens and Knights Bellinge IF Torben 29 25 Studiet 10.30
11.40 Pause – 5. min.
11.45 SG Dans 2 Svendborg Gymnstikforening Laura, Amalie og Bolette 28 10 Drama 10.55
11.55 Vol. 4 Vol. 4 Pernille, Tine og Mette 14 10 Studiet 11.10
12.05 VØP (Vojens Øvede Piger) Vojens Gymnastik Forening Kathrine og Alberte 19 10 Drama 11.40
12.15 Københavns MiniRep DGI Freja, Viktoria og Ditte 26 10 Studiet 11.50
12.25 Pause – 5. min.
12.30 HGF Dans Hedehusene Gymnastikforening Ulrikke 22 10 Drama 12.00
12.40 DGI Fyn Rutinerede DGI Fyn Maja og Trine 28 15 Studiet 12.10
12.55 Hammerum minirep DGI Midtjylland Christina og Anne Mette 21 10 Drama 12.25
13.05 SG Dans 3 (15+) Svendborg Gymnstikforening Louise, Lærke og Mathilde 17 10 Studiet 12.35
13.15 Pause – 5. min.
13.20 Bad boys VGF89 Karsten, Martin, Anders og Jonas 25 15 Drama 12.50
13.35 Estonia 24 15 Studiet 13.00
13.50 DGI Hammerum Herrede Ynglingehold DGI Midtjylland Maria, Merete, Klaus og Søren 31 25 Drama 13.15
14.15 VGF tumblingholdet VGF89 Martin, Morten, Rasmus, Jonas og Bent 29 15 Studiet 13.30
14.30 Pause – 5. min.
14.35 PI Piger Politiets Idrætsforening Karoline, Maja og Trine 20 10 Drama 13.45
14.45 VGF Udtagede Piger VGF89 Gunvor og Laura 24 10 Studiet 14.10
14.55 UPS – Udtagede Piger Søvind Søvind GIF Kristine, Henriette, Frida 17 10 Drama 14.30
15.05 PI Dans Politiets Idrætsforening Cecilie og Magnus 19 10 Studiet 14.40
15.15 Pause – 5. min.
15.20 Kinesis ASG Andrea og Maria 22 10 Drama 14.50
15.30 KVIK elitepiger 17+ Gymnastikforening KVIK Marie 27 10 Studiet 15.00
15.40 PI Urban Politiets Idrætsforening Nikoline 23 10 Drama 15.15
15.50 REXdans Ringe Efterskole Emilie, Johanne og Mie 18 10 Studiet 15.25
16.00 Pause – 5. min.
16.05 DGI Fyns MiniRep DGI Fyn Stephanie og Mette 22 10 Drama 15.35
16.15 PG ASG Tilde 18 10 Studiet 15.45
16.25 SG X-tra Svendborg Gymnstikforening Michelle 19 10 Drama 16.00
16.35 DGI Østjylland MiniRep DGI Østjylland Amalie, Laura og Pernille 26 10 Studiet 16.10
16.45 SLUT